מאניה דיפרסיה

הפרעה דו קוטבית, הידועה גם בשם הפרעה \ מחלה מאניה דיפרסיה, היא הפרעה בתפקוד המוח הגורמת לשינויים חריגים במצב הרוח, בחשק, בתפקוד וביכולת לבצע משימות יום-יומיות.

אנשים עם הפרעה דו קוטבית חווים תקופות של רגש אינטנסיבי במיוחד, שינויים בדפוסי השינה, ברמות הפעילות ובהתנהגויות חריגות. תקופות שונות אלה נקראות "האפיזודות-התקפים במצבי הרוח".

התקפים אלו שונים באופן דרמתי וחד משינוי התנהגויות הרגילים , כלומר ממה שאנו מכנים "מצבי רוח" הרגילים והמאפיינים אנשים בכלל. כלומר שוני בעוצמה, אמפליטודה, חוזק של ההתקף ו"לא הרגשה לא טובה" ליום יומיים.

ההתקפים של הסובלים מהפרעה דו קוטבית מתאפיינים בשינויים משמעותיים וחדים במצבי הרוח הכוללים שינויים קיצוניים בהתנהגות, תפקוד ללא ממוקד, לעתים אגרסיביות, פתיל קצר בהתנהלות יום יומית והפרעות בשינה.

להפרעה דו קוטבית מספר סוגים אך כולם כרוכים בשינויים ברורים בהתנהגות, מצב רוח ורמת הפעילות.

מצבי רוח אלה נעים בין תקופות של "עליות-HIGH", עליזות יתר, והתנהגות נמרצת (הנקראת התקפים מאניים) ועד לתקופות עצובות מאוד, "נפילה-DOWN" או ייאוש, חוסר תקווה (הידועות כהתקפים דיכאוניים). תקופות מאניות פחות עוצמתיות וחמורות ידועות כהתקפים היפו מאנים.

הפרעה דו קוטבית מסוג I – מוגדרת כהתקפים מאניים שנמשכים לפחות שבוע ימים, ומאובחנים באמצעות תסמינים מאניים , כגון: חוסר שליטה בהתנהלות יום יומית בחיים וההתנהגות חסרת רסן של האדם המלווה בסכנה לעצמו ולסביבתו. בזמן התקף מאני יש צורך מיידי לטיפול תרופתי.

שכיחה הופעת התקפים דיכאוניים אחרי התקף מאני ( כגודל העלייה – גודל הנפילה) .

הדיכאון נמשך לפחות שבועיים או יותר.

תיתכנה גם אפיזודות של דיכאון משולבות מאניה.

 

הפרעה דו קוטבית מסוג II – מוגדרת כשילוב של התקפים דיכאוניים והתקפים היפו מאניים. כלומר מדובר ב "התקפונים" , התקפי שינוי במצב הרוח אשר עוצמתן חלשה יותר בהשוואה לסוג I.

הפרעה ציקלותימית ( Cyclothymic /cyclothymia – מוגדרת על ידי תקופות רבות של סימפטומים hypomanic / היפומאניים המתחלפת לסירוגין בתקופות רבות של סימפטומים דיכאוניים

והנמשך יותר זמן עם זאת, הסימפטומים אינם עומדים בדרישות האבחון של אפיזודה היפו מאנית ואפיזודות דיכאון.

טיפול במאניה דפרסיה

יש טיפול מסייע לסובלים מהפרעה דו קוטבית על סוגיה השונים. תוכנית טיפול מאניה דיפרסיה יעילה כוללת בדרך כלל שילוב של תרופות ופסיכותרפיה.

הפרעה דו קוטבית היא הפרעה תנודתית לכן חייבים לטפל בה במשך פרקי זמן ארוכים יחסית. חולה שאינו מטופל  נמצא בסיכון גבוה ללקות בהתקפי מאניה ודיכאון.