פסיכוזה

אוהד (שם בדוי כמובן) היה קצין מצטיין ביחידה קרבית מובחרת, והשתתף באינספור מבצעים, תקריות וקרבות שעוד הרבה זמן יהיה אסור לדבר עליהם מטעמים של ביטחון לאומי. לאחר השחרור, כמו רבים וטובים מבנינו ומבנותינו, נסע אוהד למקום שמסמל בדיוק את ההפך ממה שסימל עבורו הצבא – הודו. שם, לצערו ולצער משפחתו וחבריו, השתמש אוהד בפטריית הזיה אחת יותר מדי ונאלץ לשוב לישראל, ולהתאשפז, עקב מצב נפשי פסיכוטי סבוך ומורכב וכמוהו ישנם עוד מאות ואלפי אנשים, גברים ונשים כאחד, נורמטיביים לחלוטין, המוצאים עצמם, בהדרגה או כהרף עין, במצב המוכר כפסיכוזה ועל כך אדון במאמר זה.

מצב פסיכוטי הוא מצב פסיכולוגי קיצוני שבו האדם מאבד, באופן מלא או חלקי, את הקשר למציאות ואת היכולת להבחין בין טוב ורע, בין מותר לאסור ובין פנטזיה למציאות.
פסיכוזה מפריעה לתחומי החשיבה, התפיסה וההתנהגות הנחשבים נורמאליים ונורמטיביים ומתאפיינת בהתנהלות חריגה, בלתי מובנת ובלתי ניתנת להסבר רציונאלי הגורמת לדחייה חברתית ולרצון להתרחק מהלוקה בה.

פסיכוזה היא הפרעה עצבית הקשורה לתפקוד לקוי של המוח או של אזורים מסוימים בו האחראים על ההתנהגות, התקשורת, החשיבה, הרגש או על כולם ביחד. הפסיכוזה יכולה להיגרם יש מאין, כלומר בעקבות מחלות פיזיות הקשורות לרעלים, זיהומים, פגיעה במערכת החיסונית וכיוצא באלו או בעקבות מחלות הפוגעות ישירות במוח כגון טרשת, פרקינסון ועוד. העברה גנטית ותורשתית של הפרעות פסיכוטיות נבדקה באופן מחקרי אך לא נמצאו הוכחות חותכות לכך שמדובר על נטייה גנטית. בכל מקרה, אדם הלוקה בפסיכוזה יתקשה לנהל אורח חיים תקין ויזדקק לאבחון מוקדם ככל האפשר ולטיפול פסיכיאטרי ותרופתי מהיר ומדויק.

קיימות שלוש קבוצות של הפרעות פסיכוטיות המתעוררות ללא סיבה גופנית:

א. הפרעות סכיזואקטיביות כגון סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה או דיכאון

ב. הפרעות פסיכוטיות חריפות אך חולפות הנגרמות עקב שימוש בסמים או באלכוהול

ג. הפרעות דלוזיונליות הגורמות להזיות ולחזיונות שווא

סימפטומים:

אבחנת הפסיכוזה מתבצעת על פי קצב, מהירות, חומרה ועוצמת הופעת התסמינים שהם:

א. התפתחות מהירה ודרמטית המגיעה בפתאומיות ומגיעה לשיא בתוך מספר ימים, כאשר לאחר מכן חלה נסיגה שלאחריה הבראה מלאה (בתוך כחודש בדרך כלל).

ב. ההפרעה מתבטאת במחשבות שווא (דלוזיות) ובהזיות. המצב הנפשי משתנה, עוצמתו אינה קבועה והוא עלול להופיע גם כסערת רגשות של שמחה והתעלות או בחרדה וברגזנות. סימפטומים אלה משתנים גם באופיים וגם בעוצמתם מיום ליום או במהלך אותו היום.

ג. בחלק מן המקרים קיים גורם דחק. ההפרעה אופיינית בדרך כלל לאנשים צעירים, שאין בהם עדות להפרעות נפשיות בעבר.

הפרעה דלוזיונלית הינה הפרעה סוערת, המתחילה בפתאומיות ומשפיעה על האדם ודימויו העצמי. האירוע יכול להיות אובדן קשר משמעותי, טראומת מלחמה או מחלה קשה. תיתכן התלקחות גם ללא גורם דחק. ההפרעה פורצת בדרך כלל בגיל צעיר. ההתקף פורץ בצורה חריפה או תת-חריפה, בטווח של כמה ימים עד שבועיים מאירוע הדחק וכולל סערה רגשית, המתבטאת בעליות ובירידות בעוצמה ובמעברים חדים מרגש לרגש. סימפטומים נפשיים שכיחים הם: דיכאון, חרדה, מבוכה ובלבול. הסימפטומים הפסיכוטיים הנלווים הם הפרעה קשה בצורת החשיבה, עם פגיעה בשיפוט ותובנה. מחשבות השווא וההזיות יציבות יחסית וחייבות להיות נוכחות רוב הזמן מאז הוגדר המצב כפסיכוטי חד משמעית. החלמה מהירה, באה בדרך כלל כעבור שלושה חודשים. הפרוגנוזה טובה ורמת התפקוד הכללית חוזרת לזו שהייתה לפני המחלה. עם זאת, החולה עלול לסבול עוד תקופה מסוימת מדיכאון קל והערכה עצמית ירודה.

אוהד, כבחור צעיר, חסון, חזק ומלא אמביציה, הצליח לצאת ממצבו הפסיכוטי בעזרת תמיכה מאסיבית של הוריו, חבריו, גורמים מקצועיים וטיפול תרופתי מתאים, וכמוהו ניתן למצוא עוד רבים שסבלו מסימפטומים פסיכוטיים שונים והחלימו לחלוטין, כמו גם כאלו שעדיין זקוקים למעקב ולטיפול תכופים וקבועים וכאלו, לצערנו, שמאושפזים במוסדות לחולי נפש ועבורם התהליך הוא מורכב וקשה הרבה יותר, אם כי לא בלתי הפיך. אבחון מוקדם יכול להוות את ההבדל בין החלמה להידרדרות ובין תהליך קצר ופשוט יחסית לבין תהליך מורכב ומסובך שאת תוצאותיו קשה לשער.

» בחן את עצמך: שאלון להערכת מצב הרוח