התמכרות לתרופות מרשם

השימוש בתרופות מרשם הוא שימוש נפוץ ביותר ברפואה המודרנית ואנשי רפואה רבים, מכל התחומים ומכל הדיסציפלינות משתמשים בהן על מנת להקל על החולים והפצועים הבאים אליהם ועל מנת להביא לשיפור משמעותי, ומהיר ככל הניתן, באיכות החיים שלהם, זו שנפגעה כאשר פרצה אצלם מחלה, כאשר התגלתה אצלם הפרעה כלשהי או כאשר נוצר הצורך בטיפול מונע או מקל מפני בעיות נוירולוגיות, נפשיות או אחרות.

השימוש בתרופות מרשם נפוץ בכל העולם המערבי בו הצורך להבריא מהר, לתפקד ביעילות ולנצל באופן אופטימאלי את מרב היכולות והכוחות שלנו הוא צורך קיומי וכלכלי. עם זאת, כל המחקרים המדעיים, הקליניים והאקדמיים שנעשו על תרופות המרשם הנפוצות מעלים כי מדובר על תרופות המכילות חומרים ממכרים וכי, לאורך זמן, נוצרת תלות פיזיולוגית במרכיבי התרופה ונדמה כי אי אפשר להתנהל ולהתנהג באופן מושלם ללא שימוש בה. כך, לדוגמא, כדורי הרגעה או כדורי שינה הופכים להיות הסיבה שבגינה אפשר להתנהל באופן נורמטיבי, לפעול בסביבה החברתית, הכלכלית והתקשורתית ואפילו לישון שינה רגועה, ארוכה ורצופה.

ישנן אוכלוסיות בהן מרכיב השימוש בתרופות מרשם על בסיס קבוע הוא מרכיב  משמעותי יותר והמחקרים מראים כי, למשל, אחד מכל שלושה מבוגרים משתמש בסוגים מסוימים של כדורי הרגעה על בסיס קבוע ולא על בסיס מזדמן ומדובר על מאות אלפים בישראל ועל עשרות מיליוני משתמשים, המוגדרים כמכורים, ברחבי העולם. והאוכלוסייה הזו רק הולכת וגדלה, ולא רק זאת, אלא שגם הגילאים בהם מתחילים לקבל מרשם ולצרוך תרופות מרשם הולכים והופכים לצעירים יותר ויותר.

מהבחינות התיאורטית, והמעשית, מובן מאיפה מגיע הרצון של הרפואה לספק לזקוקים לכך את כדורי ההרגעה דרך תרופות המרשם. מדובר על קיצור הליכים רפואיים מחד ועל סיפוק צרכי הפציינטים בדרך יעילה ומהירה מאידך, כך שכל הצדדים יוצאים נשכרים, אולם, הבעיה היא שאת התרופות האלו לא רושמים רק מומחי רפואת נפש מתחום הפסיכיאטריה, המודעים לכל ההשלכות והסימפטומים של חומרי ההרגעה הכלולים בתרופות, אלא רופאים מקצועיים בתחומים שונים היודעים את השפעת התרופות על הבעיה הספציפית הנוגעת להם ולא ערים לכלל השפעות התרופה, השפעות שלטווח הארוך, כאמור, יש להן השלכות ממכרות ומזיקות.

 

סימפטומים

  1. הסימפטום המרכזי הוא, כמובן, התלות ההולכת וגוברת בתרופה, עד כי נדמה כי אי אפשר להתנהל ולהתנהג בצורה נורמטיבית מבלי לצרוך אותה וכאשר הגוף מתרגל אליה, גם המינונים המשפיעים הופכים להיות יותר ויותר גדולים.
  2. החומרים בכדורי ההרגעה גורמים לעלייה בייצור הסרוטונין, על פעילות המוח, על הפעילות העצבית-נוירולוגית של עמוד השדרה ועל יכולות ההתנהלות וההתנהגות של המשתמש ביומיום.
  3. רבים מהחומרים מרדימים כך שגם פעולות כמו נהיגה או בישול הופכות למסכנות חיים.
  4. מבוגרים הנוטלים בנזודיאזפינים נמצאים בסיכון מוגבר לליקויים קוגניטיביים, המובילים למעידות אפשריות (מה שעשוי לגרום לשברים בירכיים ובאגן), כמו גם לתאונות רכב. הליקויים הקוגניטיביים הפיכים, והם חולפים לאחר הפסקת נטילת התרופות.

דרכי טיפול

על מנת להתחיל בתהליך של גמילה מתרופות מרשם, מציע פרופ' דנון לעבור לתרופות כגון לניטין שהן בעלות אפקט דומה אך מכילות מרכיבים פחות ממכרים ולהמשיך בתהליך של הורדת מינונים הדרגתית מדי שבוע או שבועיים, על פי התקדמות הפציינט, כאשר ההורדה האופטימאלית היא של 10%-20% במינון השבועי.

שתי השיטות העיקריות לטיפול בהתמכרות לתרופות מרשם הן טיפול התנהגותי וטיפול תרופתי. הטיפול ההתנהגותי מעודד את המטופל להפסיק להשתמש בסם, ומלמד אותו לתפקד ללא הסם, לעמוד בפני ההתאוות ולהימנע ממצבים שבהם עשויה להתרחש מעידה. טיפול התנהגותי, כגון ייעוץ אישי, משפחתי או קבוצתי, ניהול מצבים וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יכול לסייע למטופל לשפר את מערכות יחסיו האישיות ואת היכולת לתפקד בעבודה ובקהילה.

צפו בסרטון בו פרופסור דנון מסביר באופן מקצועי וגלוי
על השפעותיהן של התרופות על חיינו ואילו תרופות בטוחות ופחות בטוחות לשימוש.
כמו כן אילו תרופות מייצרות תופעות לוואי ובאיזה אופן