התמכרות לקניות

ראשית, חייבים להתחיל מאמר על התמכרות לקניות, או קניינות כפייתית בלשון מקצועית יותר, בכך שלא כל פעם שהאישה, הבת או החברה חוזרות מהקניון עם שקיות בגדים צריך להאשים אותן בהתמכרות. אהבה למשהו ורצון לעשות אותו על מנת להרגיש טוב יותר, גם פיזית וגם נפשית, אינה דבר רע לכשעצמו, אך כאשר מדובר על צורך שאין עליו שליטה, שהתחושות, כאשר לא מצליחים לספק אותו, הן תחושות של כישלון, של דיכאון ושל לחץ נפשי של ממש, אזי כדאי להתחיל ולבדוק האם מדובר על התמכרות לכל דבר, אפילו שמדובר "רק" על התמכרות לקניות.

ההתמכרות לקניות, שנפוצה יותר אצל נשים, אך לא רק הן לוקות בה, היא מסוג התמכרות התנהגותית, התמכרות שאין לה שום סממנים של צריכת חומרים כלשהם באופן פיזי, כמו התמכרות לעישון, לסמים או לאלכוהול למשל, למרות שמדובר, על פי מחקרים שנעשו ובדיקות M.R.I רבות, על התמכרויות המשפיעות על אותם אזורים במוח ולכן יש להן אותן השפעות וסימפטומים חיצוניים.

ההתמכרות היא בעיה מרכזית של המתמכר עצמו, כמובן, אך גם של סביבתו הקרובה והרחוקה יותר. יש לה שלושה מרכיבים עיקריים שהם מרכיב ביולוגי, פיזי, הכרוך בתחושות כאב ועונג, מרכיב התנהגותי של ביטוי חיצוני לתחושות אלו ומרכיב סביבתי של יכולות תקשורת, הכלה והפנמה של מה שההתמכרות גורמת לסביבה הקרובה, למשפחה, לחברים ולמכרים במעגלים החברתיים השונים.

התמכרות התנהגותית דוגמת התמכרות לקניות נגרמת, פעמים רבות, מתוך טראומה נפשית או בעיות נפשיות כגון דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון, מתח, חרדה או ילדות בעייתית ומחסור בקבלת אלמנטים רגשיים מצד אב או אם. ההתמכרות באה למלא את החסך ואת החסר ולגרום לתחושה של ערך, של הישגיות ושל שוויון עם אלו שהיה להם או שיש להם, גם אם מדובר על הוצאות שהן מעבר ליכולת הפיננסית הריאלית. כמו בכל התמכרות, גם בהתמכרות לקניות ישנה תחושת אופוריה בעת מסע הקניות ומיד לאחריו, אך לאחר זמן קצר מגיע שלב הנחיתה, הדאון, ואיתו תחושות של אכזבה, כישלון ואשמה, והן גורמות לצורך לפעול שוב על מנת להגיע לתחושת האופוריה המרגיעה והמשמחת וכן הלאה. המכורים לקניות מתארים עיסוק מתמיד ובסיסי בקניות. הם חושבים על קניות ללא הרף, ובתוכם נבנה מתח שניתן להפיגו (באופן זמני) רק על-ידי קניות. יש הקונים מתוך בדידות, אחרים מתוך ריגוש, והשאר מתוך צורך למלא חסך פנימי. אחדים מחפשים ביטחון עצמי, בעוד אחרים נאבקים בדיכאון. יש הקונים כדי להשיב ילדות מאושרת, ואחרים כדי לברוח מילדות לא-מאושרת. אך מעטים מהקניינים הכפייתיים מחשיבים את מצבם כבעייתי לפני שמערבולת החובות או מתחים בנישואים מחייבים אותם להתמודד.

פסיכולוגיה עברית | 18.06.2012 
התמכרות לקניות

האם גם אתם מכורים לקניות?

רובנו אוהבים את חווית הקניות ואת ההנאה והכיף המתלווים להליכה עם שקיות מלאות בבגדים חדשים, בתכשיטים נוצצים, במכשירי חשמל חדשים ועוד, אך, האם אנו יכולים לראות בעצמנו, או באנשים הקרובים לנו, כקניינים כפייתיים? מענה על השאלון המצ"ב יכול להשיב לכם על השאלה הזו וכל מה שעליכם לעשות הוא, פשוט, לענות בתשובות של "לעיתים קרובות", "לפעמים", "לעיתים רחוקות" או "לעולם לא".
 1. האם אתם קונים דברים רק בגלל שאתם חושקים בהם, בין אם אתם יכולים להרשות לעצמכם לקנות אותם ובאין אם לאו?
 2. האם יש לכם בעיה לחסוך כסף? אם יש לכם קצת כסף לחסוך או להשקיע, האם תעדיפו לקנות בו משהו?
 3. האם אתם קונה פריטים כדי לתגמל או לעודד את עצמכם?
 4. האם שליש ממשכורתכם, לא כולל שכר-דירה, מיועד לתשלום חשבונות?
 5. האם אתם מלהטטים בין חשבונות משום שמצבכם הפיננסי תמיד "על הקצה"?
 6. האם אתם קונים עוד ועוד מהפריטים האהובים עליכם, גם אם אין לכם מה לעשות עימם?
 7. אם תיאלצו להימנע מקניית משהו שאתם רוצים , האם תרגישו מקופחים בצורה מיוחדת, כועסים או עצבניים?

אם עניתם "לעיתים קרובות" או "לפעמים" בארבע או יותר מהשאלות, אתם, ככל הנראה, קניינים כפייתיים, בעיקר אם עניתם "לעיתים קרובות" או "לפעמים" בשאלה האחרונה.

סממנים נוספים לאבחון העצמי לקוחים מסולם הקנייה הכפייתית:

 1. אנשים אחרים מזועזעים מהרגלי הבזבוז שלכם.
 2. אתם רושמים המחאות כאשר אתם מודעים לכך שאין לכם מספיק כסף לכסות אותן.
 3. אתם יוצאים לקניות כדי להרגיש טוב יותר.
 4. אתם מרגישים שאתם מוכרחים לבזבז כסף אם נשארה לכם יתרה בסוף החודש.

אפשרויות טיפול:

אפשר, כמובן, לטפל בהפרעה נפשית זו של התמכרות לקניות ושל בזבזנות כפייתית ודרכי הטיפול מבוססות על טיפול התנהגותי של הבנת הצורך הזה לצאת לקניות, על טיפול תרופתי לסיוע בצמצום תחושות הדיכאון והלחץ ועל בניית תוכנית שיקום מקיפה שמטרתה למנוע את הצורך באלמנט הממכר ולהסב אותו לפעילויות חיוביות יותר כמו תחביבים, חיזוק הקשר עם המשפחה והחברים, השקעה בעבודה ועוד. זהו תהליך ארוך, מורכב ולא פשוט, אך ניתן לפיתרון עם ההדרכה, הטיפול וההכוונה המקצועיים.

mako | 16.03.2014
גוצ'י, פדני וטיסות במחלקה ראשונה – על מה הוציאה פזית ולד את הכסף ?

לאחר שפרסמנו בשבוע שעבר במגזין מאקו את השתלשלות העניינים שהובילה להונאת הענק בחברת יס, שביצעה, על פי החשד, מנהלת החשבונות הזוטרה פזית ולד, הבוקר אנחנו מפרסמים מה בדיוק עשתה ולד עם הכסף. מתדפיסי כרטיסי האשראי שלה, עולה תמונה של מסע בזבוזים נהנתני במיוחד.