התמכרות להימורים

תופעת ההימורים היא תופעה נפוצה במרבית התרבויות.
זה כבר לא נעשה במחשכים, בדירות מסתור, במועדונים מפוקפקים. כבר לא מדובר על סוג של הרפתקה מאתגרת, מסקרנת ומלאת מסתורין אך האדרנלין הוא אותו אדרנלין, הדחף אותו דחף והתוצאות הן, עדיין, אותן תוצאות עגומות ושליליות. התמכרות להימורים היא התמכרות בעייתית, מורכבת ובעלת סממנים חברתיים, כלכליים ואישיים קשים מאוד לכל מי שקשור בהתמכרות, בין אם מדובר על המכור עצמו ובין אם מדובר על משפחתו, על קרוביו ועל הסביבה המיידית שלו.

הימוריםהיום ישנה לגליזציה נרחבת בכל הנוגע להימורים. דוכני מפעל הפיס, הגרלות למיניהן, תחרויות פוקר המשודרות בערוצי טלוויזיה לגיטימיים, פרסומי פריים טיים לגבי הימורים על מרוץ סוסים, מכוניות ומשחקי ספורט שונים, ערים שלמות המקדשות את הקזינו ואת אווירת ההפנינג והקרנבל שבחיי המהמרים.

הדבר הביא לידי כך שאם לפני כ-20 שנה נמצאו רק כחצי אחוז מהאוכלוסייה כבעלי נטייה להתמכרות להימורים או כמכורים להימורים מסוגים שונים, הרי שהיום מדובר על בין 3.5%-4% מהאוכלוסייה, עלייה עצומה ומדאיגה של מאות אחוזים בכמות המהמרים הכפייתיים.

מהמרים שלא רק פוגעים בעצמם ובחסכונותיהם אלא גם במשפחתם, בקרוביהם ובסביבתם המקצועית, האישית והחברתית, כך שהשפעת ההתמכרות חורגת מהאישי אל הציבורי, מהפרטי אל הכללי ולכן הטיפול במכורים חייב להיות מוקדם, יעיל ורב מערכתי.

כיצד מזהים התמכרות להימורים?

מעטים מאוד מהמכורים יודו בפה מלא כי הם, אכן, מכורים. רובם יאמרו שמדובר על תחביב, על משהו שגורם להם להנאה ולהורדת הלחץ מהעבודה, מהמשפחה ומקשיי הפרנסה ועל אפשרות להכנסה כלכלית נוספת שמסייעת להם בכלכלת הבית והמשפחה.

הבעיה מתחילה, אם כך, בהכרה ובהבנה כי מדובר על התמכרות. אפשר לראות שאדם מכור כאשר הוא מוציא על הימורים יותר, מאשר מה שהוא מרוויח או כאשר היחס בין משכורתו ואורח חייו לבין הוצאותיו על הימורים אינו פרופורציונאלי. למה הכוונה? כאשר מישהו מרוויח עשרות אלפי שקלים בחודש ומוציא אלף או אלפיים על מילוי טפסי לוטו, טוטו או על מפגש שבועי עם חברים למשחק פוקר, הרי שהדבר לא דומה למי שמרוויח שכר מינימום או מקבל קצבת הבטחת הכנסה ומוציא את כל כספו, עוד באותו היום, על אותם דברים. התמכרות גוזלת זמן, מחשבה ועיסוק מדברים אחרים, מהותיים ומרכזיים יותר.

כיצד מטפלים בהתמכרות להימורים?

בעיית התמכרות להימורים צריכה להגיע לידי פיתרון בשלושה מעגלים:

  1. המעגל האישי, כלומר, ההפנמה כי ישנה בעיה וישנו רצון כנה ואמיתי לפתור אותה.
  2. המעגל המשפחתי שחייב להיות תומך ומחזק
  3. המעגל הטיפולי שכולל גם טיפולים תרופתיים מיוחדים, המורידים את ההנאה והעונג שבהימור וגם טיפולים פסיכולוגיים התנהגותיים, המביאים לשינוי ביחס לפעולה הזו ולרצון להפנות את אותן אנרגיות לדברים חיוביים יותר.

אצל נשים הדחף הוא יותר כפייתי מאשר התמכרותי, ולכן גמילה מהימורים והטיפול במכורות להימורים הוא קצת יותר פשוט וקצת יותר מהיר.


Psychiatry Updates
התמכרות להימורים: הרבה יותר שכיח ממה שחשבתם

פרופסור דנון בערוץ המומחים
ראיון מיוחד על התמכרות להימורים, הסימפטומים ואפשרויות טיפול


 

» קרא עוד על: גמילה מהימורים