גמילה מסמים

גמילה מסמים בסיוע צוות רפואיכולם יודעים שהשימוש בסמים מסוכן ומזיק – שימוש מופרז בסמים עלול לגרום לנזק נפשי ופיזי עצום. אם נצרף את הסיכונים המוגברים לנזק מוחי, תאונות, הרעלה עצמית  ואלימות, הרי שיש יותר מרמז לכך, שתוחלת החיים של משתמשים מועדת להתקצר בצורה משמעותית.

האתגרים של גמילה מסמים

קשה להיגמל מסמים. ברוב המקרים הרצון להשתמש בסם הרבה יותר חזק מיכולת האדם להיגמל מהסם ולהפסיק את השימוש בו. כאמור לעיל, יש נזקים רבים אפשריים לבריאות הפיזית או הנפשית לאדם הצורך סמים. הפגיעה בתפקודי החיים הינה בעלת משמעויות שליליות הן כלפי האדם המשתמש באופן מופרז, והן כלפיו סובביו. ישנה סטיגמה החברתית שלילית כלפי משתמשים בסמים ויש דחייה חברתית.

ביטוי לכך הוא במצב בשירותי הבריאות, כאשר קיימת עדיפות פחותה במתן מענה למכור וכתוצאה איכות השירות שהם מקבלים נחותה. כמעט ואין מסגרות מתאימות בקופות החולים לצורך גמילה מסמים.

בעיות כלכליות עקב התמכרות לסמים

עלותו הגבוהה של הסם גורמת למצוקה כלכלית אצל הפרט או במשפחות עם הכנסות ירודות. השימוש בסמים גורם לירידה בתפקוד בהיבטים שונים בחייו של האדם. למשל, פגיעה בתפקוד בעבודה, במחויבויות משפחתיות ובקשרים בינאישיים. עקב ההתמכרות לסמים עלולות להיווצר בעיות בחיי הזוגיות או הנישואין ונתק בין קרוביהם וסובביהם של המכורים. בעקבות צריכת סם קיימים גם מקרי אלימות במשפחה.

התמכרות לסמים מהווה עול עבור החברה ככלל בעקבות הפגיעה ברווחה, בכלכלה ובבריאות הציבור הגלובלית. מבחינת רווחת הציבור, צריכת סמים מקושרת עם ירידה באיכות החיים, ועם היווצרות של כאב וסבל עבור רבים, שאינם רק השתיינים עצמם. לכן יש צורך בתוכנית גמילה מסמים.

תוכנית הגמילה מסמים מחולקת לשלבים:

בשלב המיידי / האקוטי – יש צורך בלנסות לנקות את הגוף מהסם עצמו. ניתן להיגמל גופנית מסמים במרכזים או במסגרת של אשפוז ביתי, עם השגחה של צוות רפואי שמומחה בטיפול התמכרויות.

חשוב לציין כי בשלב הגמילה האקוטי – המיידי,  תהיינה הרבה תופעות גופניות ונפשיות של הגמילה, וללא קשר לסוג הסם אליו התמכרו.

לכן, חשוב ביותר להתאים את הכלים הטיפולים. ברוב המקרים גמילה מסמים דורשת טיפול תרופתי המותאם לצרכיו הייחודיים של המטופל, לביטוים הקליניים של מחלתו ולשלב בו הוא נמצא בכל זמן נתון, בשלבים המתקדמים של תהליך גמילה מסמים וכחלק חשוב מתהליך ההחלמה והחזרה לשגרת החיים.

טיפול פסיכוסוציאלי, הדרכה, ומעקב רפואי צמוד הופכים למרכזיים בהתמודדות עם התמכרות לסמים ושלב מחייב בגמילה מסמים.

 


 

» קרא עוד על: התמכרות לסמים